Başvur »
Whatsapp »

Hemen Ara0312 230 12 13

AdresimizG.M.K. Bulvarı 18/7 Kızılay Çankaya/ANKARA

Diksiyon Nedir?

Diksiyon Nedir?

Uzaktan Eğitim

Diksiyon Nedir?

Günümüzde birçok insan konuşma üslubunu iyileştirmek, etkili ve güzel konuşmak amacıyla diksiyon eğitimlerine, kurslarına başvurmaktadır. Özellikle de sürekli olarak revaçta olan ve popülerliğini kaybetmeyen diksiyon, daha çok yaşamında güzel konuşmak ve konuşurken kelimeleri nasıl telaffuz etmesi gerektiğini öğrenmek isteyen kişiler tarafından oldukça büyük bir merak konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra doğru ses tonunu yakalamak ve vurguları doğru yerlerde yapmak da diksiyon eğitimlerini dikkat çekici kılmaktadır.

Diksiyon; köken olarak aslında Latince bir kelimedir. Güzel ve etkili konuşmak, dili tanıyabilmek, dili etkili biçimde kullanabilmek, ses tonunu ve yapısını inceleyerek konuşma sanatının gereklerini yerine getirmek gibi pek çok faaliyetlerin tümüne diksiyon denir. Sözü gerektiği yerde kullanmak, kelimeleri doğru telaffuz etmek, hecelerin uzunluğuna, tonlama ve vurgulamalara dikkat etmek, jest ve mimikleri ayarlayabilmek, tavırları yerinde kullanmak da diksiyonun temel prensiplerindendir.

Diksiyonun Amacı Nedir?


Diksiyon eğitimleri ve kursları başta olmak üzere diksiyonun taşıdığı birçok amaç söz konusudur. Bu amaçlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • — Vurgular, tonlamalar ve duraklamalar gibi unsurların doğru kullanılması,
 • — Açık, net, anlaşılır, akıcı ve etkileyici bir şekilde konuşabilmek,
 • — Duygu, düşünce ve amaçlar doğrultusunda arzu edilen bir tarzı ortaya koymak,
 • — Kişilik ve karakteri sağlamlaştırmak,
 • — Ses organlarının etkili kullanılabilmesini sağlamak,
 • — Seçilen dil malzemelerinin doğru seçilmesi ve yerinde kullanılmasını sağlamak,
 • — Sesin ve konuşmayla ilgili olan diğer tüm unsurların verimi bir şekilde kullanılmasını sağlamak,
 • — Dil malzemelerinin doğru seçilmesi ve yerinde kullanılması vb.


Diksiyonun taşıdığı bu amaçların her biri yaşamınızın her yerinde size kolaylık sağlamak ve daha etkin bir şekilde konuşabileceğiniz güzel konuşma desteği sunmaktadır. Üstelik katılacağınız eğitimler sonrasında kısa bir süre içerisinde sizler de diksiyonunuzu iyileştirebilirsiniz.

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?


Diksiyon; güzel konuşma ahengini yakalamak ve kelimelerin doğru telaffuzlarını yapmak adına verilen eğitimlerdir. Ancak bazen bulunduğunuz ortamlarda istemsiz olarak diksiyonunuz kötü konuşmalardan etkilenebilir. Bu ve buna benzer durumlardan uzak durmak, diksiyonunuzu geliştirme yollarına odaklanmanız gerekir. Peki, diksiyonu geliştirme yolları neler?

 • — Kötü bir diksiyona sahip olan kişilerden uzak durmaya özen göstermelisiniz,
 • — Konuşma yaparken ses tonunuzu doğru bir şekilde ayarlamalısınız,
 • — Sesli okumalar yaparak diksiyonunuza olumlu katkılar sunabilirsiniz,
 • — Kalıplaşmış kelimeleri kullanmaktan uzak durmalısınız,
 • — Noktalama işaretlerine önem vermeli, vurgulamalara dikkat etmelisiniz vb.


Diksiyonun Önemi Nedir?


Yaşamımızda diksiyonun önemi oldukça büyüktür. Konuşma şeklimiz ve diksiyonumuz bizleri dış görünümümüzden sonra karşımızdaki bireylere tanıtan ve fikir sahibi olmalarını sağlayan en önemli şeylerden bir tanesidir. Ne kadar etkili ve güzel konuşma eğilimine girersek bir o kadar güzel diksiyona sahip olabiliriz. Böylece insanlarda bırakacağımız tüm izler çok güzel olacaktır.

Şive Bozukluğu Nasıl Düzelir?


Yaşamımızdaki en önemli iletişim aracımız dil ve konuşmadır. Konuşmalarımız sayesinde kendimizi doğru bir şekilde ifade edebiliriz. Fakat konuşma bozukluğu gibi sorunlar yaşadığımızda hem kendimizi iyi ifade edemeyiz hem de mutsuz olabiliriz.
Konuşma bozuklukları yaşam kalitesini düşüren en büyük problemlerden biridir. Ancak konuşma ve dil bozukluğu sorunlarının çözümü mümkündür. Diksiyon kursları alarak konuşma ve şive bozukluklarınızı düzeltebilir, uzmanlardan alacağınız eğitimler sayesinde güzel bir diksiyona sahip olabilirsiniz.

#

Eğitmenlerimiz - Erdoğan Arıkan

Doğru ve etkili konuşma denildiği zaman akla gelen isimlerin ilk sıralarında yer alan ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan, 1963 yılında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Geçmişten bugüne devam eden başarılı kariyerinin yanı sıra diksiyon ve hitabıyla da izleyicilerinin büyük beğenisini kazanan spiker, eğitim hayatı boyunca elde ettiği bilgi birikimi ve örnek kişiliğiyle akıllara kazınmayı başarmıştır.

20 yılı aşkın iş tecrübesinin yanına, 10 yılı aşkın eğitmen kimliğini de gururla ekleyen Arıkan; düzenlediği pek çok seminer ve panel ile iletişim becerileri ve diksiyon konularındaki değerli bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.